Kolejny sukces!
18 maja nasi młodzi recytatorzy wzięli udział w rejonowym Koncercie Laureatów XL Małego Konkursu Recytatorskiego w Radomiu.
W eliminacjach powiatowych sukcesem zakończył się występ Jakuba Pałczyńskiego z klasy II oraz Zuzanny Karolak z klasy I. Uczniowie zostali nominowani do radomskich eliminacji regionalnych.
Podczas koncertu laureatów, w którym wzięło udział 45 recytatorów, Kuba otrzymał jedną z równorzędnych nagród głównych, natomiast Zuzia – wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Poniedziałkowy poranek upłynął uczniom klas 3-8 naszej szkoły wyjątkowo przyjemnie. Stało się tak z powodu wizyty niecodziennego gościa - pani Elizy Mikulskiej.
Pani Eliza jest autorką książki „Zaczarowana Pani Bibliotekarka”, która zdobyła tytuł „Książki 2022 roku”. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentu, który odczytała pisarka. Przypomnieli sobie, przy okazji spotkania, czym jest empatia. Okazało się, że to właśnie jeden z tematów, które znalazły swoje miejsce w utworze.
Pani Eliza nie poprzestała na czytaniu swojego utworu i samej pogadance. Nawiązała niezwykłą interakcję ze słuchaczami. Zadawała pytania i dostała na nie mnóstwo odpowiedzi. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadać pytania pisarce. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak długo pisze, co ją inspiruje i zachwyca, gdzie pracuje.
Reprezentanci społeczności szkolnej podziękowali Pani Elizie za przybycie kwiatami i gromkimi brawami. Mieli także możliwość zakupienia książki z imienną dedykacją. Pani pisarka znalazła czas, by porozmawiać z każdym chętnym, a także dała cenne rady i wskazówki tym, którzy próbują swoich sił pisząc wiersze.
Dziękujemy Pani Elizie za inspirujące spotkanie, a uczniów zapraszamy do szkolnej biblioteki w celu wypożyczenia książek naszego gościa.
Uczniowie klasy VIII stanęli przed pierwszym poważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Przez 3 dni (23 – 25 maja) zmagali się z państwowym egzaminem, który miał na celu sprawdzić wiedzę i umiejętności, które nabyli podczas nauki w szkole podstawowej. Rozpoczęli spotkaniem z językiem polskim we wtorek, w środę liczyli na dobrą passę podczas matematycznych potyczek, by we czwartek napisać egzamin z języka angielskiego i stwierdzić, że wszystko było „ok”.
Wyniki egzaminu, które poznamy dopiero w lipcu, będą przepustką do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.
Ósmoklasiści sumiennie przygotowywali się do tego sprawdzianu. Ostatnie miesiące były dla nich bardzo pracowite. Teraz czas na zbieranie owoców ciężkiej pracy.
Mamy nadzieję, że wszyscy osiągną satysfakcjonujący wynik!
„Bo jak nie Wy, to kto?!”
Z ogromną radością informujemy, że od 1 września 2023 roku, za zgodą organu prowadzącego Gminy Stara Błotnica, otwieramy w naszej szkole czwarty oddział przedszkolny. Wszystkie dzieci niezakwalifikowane w tegorocznej rekrutacji automatycznie zostają przyjęte do oddziałów przedszkolnych. Ponadto zapraszamy wszystkie chętne dzieci do zapisów do przedszkola.
W ramach obchodzonego w szkole Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, który trwał od 11-19 maja, wychowawcy przybliżyli dzieciom tematykę związaną z bezpieczeństwem na drodze, przypomnieli dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, noszenie odblasków oraz jazda małych dzieci w fotelikach. Odbyło się również ciekawe spotkanie z operatorami numeru alarmowego 112 a uczniowie zostali zachęceni do promowania bezpiecznych zachowańna drodze poprzez przeniesienie do szkoły kamizelki odblaskowej i kasku rowerowego. Chętni mogli również wykonać plakat ze znakiem drogowym, a w kl. IV-VIII został przeprowadzony test wiedzy o bezpieczeństwie. Więcej zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY.
W piątek otrzymaliśmy radosną informację o kolejnym pozytywnym zweryfikowaniu składanego przez nasz klub projektu w ramach założeń „KLUB 2023”. Ogólnopolskim operatorem Programu Klub w latach 2023-2025 jest Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, a o otrzymaniu dotacji decydowała liczba uzyskanych punktów (nasz klub otrzymał ich 65). Środki w całości zostaną przeznaczone na dodatkowe popołudniowe zajęcia dla uczniów naszej szkoły oraz członków naszego klubu, a także na zakup sprzętu sportowego niezbędnego do realizacji projektu.
Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów. Ministerstwo od 2016 roku dotuje małe i średnie kluby sportowe w ramach Programu Klub, który jest największym systemowym narzędziem bezpośredniego wsparcia, skierowanym do organizacji sportowych z terenu całego kraju, które prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Oferta resortu doskonale wpisała się w zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie w naszej szkoły oraz klubu.
Oczywiście nasze starania nie odbyły by się bez finansowej pomocy naszej Gminy, która w ramach dotacji partycypuje w kosztach projektu.
Po długim majówkowym lenistwie nadszedł czas na odrobinę ruchu. Klasa 5 wraz z opiekunami wybrała się na szkolny Rajd Rowerowy. Celem piątoklasistów w ramach obchodzonego niedawno Dnia Ziemi było Nadleśnictwo Dobieszyn. Zaopatrzeni w kaski, kamizelki odblaskowe i sprawne rowery, wyruszyli rankiem 5 maja na wyprawę. Skrupulatnie przygotowana trasa wiodła przez malownicze miejscowości naszej gminy oraz gmin sąsiednich. Po drodze można było podziwiać okoliczne lasy, pola i uprawy, a także budynki sakralne.
Na miejscu czekała na rowerzystów Pani Marlena, która jest leśnikiem. Zabrała grupę na edukacyjny spacer po lesie. Pokazywała stare drzewa, głównie dęby, które dostały już miano pomników przyrody. Wspólnie słuchano odgłosów ptaków, które w tym okresie wchodzą w okres godowy. Po prelekcji uczniowie udali się na plac Nadleśnictwa, gdzie czekało już na nich rozpalone ognisko i miejsce przygotowane do wspólnej zabawy. Wręczono również uczniom pamiątkowe odblaski w kształcie jeżyków.
Po posiłku oraz zabawach integracyjnych wszyscy w dobrych humorach ruszyli w drogę powrotną. Tym razem wybrano inną, nieco krótszą trasę. Droga powrotna obfitowała w niespodziewane awarie sprzętu, co tylko ubogaciło i urozmaiciło wycieczkę.
Cali, zdrowi, zmęczeni (wspólnie przejechane 45km, a droga do domu spod szkoły dała niektórym uczestnikom wyprawy łączny dystans 50 km) i zadowoleni już planują następną integracyjną wycieczkę.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Dobieszyn za miłe przyjęcie, rzeczową prelekcję oraz upominki! Z całą pewnością jeszcze tu wrócimy!
20 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z członkami grupy „Streetworking Radom”-panią Magdaleną Walczak i panem Hubertem Kaczmarczykiem. To osoby, które w ramach “Caritas” Diecezji Radomskiej zajmują się pomocą wobec osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Tematem spotkania było “Poszukiwania nieznajomych – praca streetworkera z osobami w kryzysie bezdomności”.
Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów klas VI, VII i VIII z tematyką bezdomności, uwrażliwianie młodych ludzi na potrzeby innych, zapoznanie z działaniami na rzecz osób w kryzysie bezdomności, zachęta do aktywnego włączania się w pracę Wolontariatu Szkolnego oraz wyrabianie w uczniach postawy wrażliwości i miłosierdzia wobec osób potrzebujących.
Zaproponowana tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Z wielkim zaangażowaniem obejrzeli oni prezentację jak również uczestniczyli w dyskusji, odpowiadali na zadawane im pytania oraz pracowali w grupach. Bardzo dziękujemy naszym gościom oraz życzymy im wytrwałości w ich trudnej i szlachetnej pracy.
18 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie. W progi naszej placówki zawitały panie Barbara Szelągowska (pisarka) oraz Monika Jędrychowska (ilustratorka).
Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III miały możliwość wysłuchania informacji o tym, jak powstaje książka, skąd czerpać pomysły na nowe przygody bohaterów oraz jak to się dzieje, że postacie z utworów nabierają realnych kształtów.
Panie w przystępny i ciekawy sposób zaprezentowały bohaterów swoich książek. Furorę zrobiła gigantyczna stonoga Jadzia, pluszowa bohaterka, która przypadła do gustu młodym czytelnikom. Dodatkową atrakcją, oprócz wspólnego tańca, czytania zagadek, okazała się możliwość zakupienia książek z autografem obu Pań i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w żywej lekcji języka polskiego.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej aktywnie uczestniczy w sportowej rywalizacji międzyszkolnej organizowanej w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. 17 kwietnia 2023r w pięknej scenerii leśnej odbyły się w Białobrzegach Powiatowe Zawody w Indywidualnych Biegach Przełajowych, będących kolejnym etapem reywalizacji szkolnej. Do kolejnego międzypowiatowego etapu zakwailifikowała się grupa ośmiu uczniów naszej szkoły i będzie reprezentowała naszą gminę i nasz powiat już w piątek w następnym szczeblu międzypowiatowym w Jedlińsku. Nasze nadzieje pokładamy w JULI GÓRCE uczennicy klasy VI, która w doskonały sposób wygrała swoje kwalifikacje. Mimo, że w rywalizacji nie biorą już uczniowie klasy IV na uwagę zasługuje uczennica klasy IV GABRYSIA ZALEWSKA , plasująca się na trzecim miejscu w swojej kategori. Wszystkim lekkoatletom życzymy sukcesów w dalszyej rywalizacji międzyszkolnej.
Tylko, albo aż drugie miejsce wywalczyli nasi starsi zawodnicy w Powiatowych Zawodach Piłki Nożnej z cyklu Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wyjątkowo dobrą formę zaprezentowali zawodnicy z Białobrzegów którzy w trakcie turnieju nie stracili żadnej bramki. Poniżej kilka fotek z imprezy, więcej w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY.
12 kwietnia w Starej Błotnicy odbyły się gminne Zawody Piłki Nożnej z cyklu Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyna nasza zajęła w nich 2 miejsce, mimo to jutro będzie reprezentowała naszą gminę na szczeblu powiatowym w Białobrzegach. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia.
Więcej zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
Trzeci etap rywalizacji siatkarskich odbywających się w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej przypadał na PSP nr34 w Radomiu przy ul. Miłej. Spotkały się tam najlepsze zespoły siatkarskie z regionu radomskiego. Występ naszej drużyny nie zaliczył się do udanych, mimo chwilami dobrej gry, ulegliśmy gospodarzom turnieju oraz zespołowi z Leszno Woli i tym samym odpadliśmy z dalszego etapu rywalizacji. Drużyna wystąpiła w składzie, Adam Krawczyk, Bartłomiej Zarychta, Krystian Kalbarczyk, Tomasz Zieliński, Brajan Marszałkiewicz, Adam Olczak, Filip Zimiński, Antoni Wziątek.
W dniu 30 marca uczniowie klasy ósmej, wraz z opiekunami, wzięli udział w Dniach Otwartych zorganizowanych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach. Ósmoklasiści zapoznali się z profilami kształcenia w 5-letnim Technikum oraz w 3-letniej Branżowej Szkole I Stopnia. Uczniowie białobrzeskich szkół i nauczyciele, w ciekawy i atrakcyjny sposób, przedstawili atuty wyboru tych placówek. Miło było spotkać też naszych absolwentów, którzy pomagali bliżej poznać szkołę i chętnie dzielili się własnymi uwagami. Uczestnictwo w takich wydarzeniach pomoże naszym uczniom dokonać słusznego wyborudalszej ścieżki kształcenia.
Do dyscyplin sportowych całkowicie zdominowanych przez zespoły radomskie należy piłka siatkowa. Uczniowie szkół radomskich stanowią więc zaplecze dla drużyny ekstraklasy siatkarskiej Cerradu Czarnych, a rywalizacja z nimi jest ogromnie trudna. Z takimi okolicznościami młodsi uczniowie naszej szkoły zetknęli się podczas eliminacji międzypowiatowych w Radomiu. Potencjał fizyczny oraz techniczny był po stronie naszych konkurentów, mimo to wszyscy uczestnicy wyjeżdżają z zawodów z ogromnym bagażem doświadczeń, które miejmy nadzieję zaprocentują w przyszłości. Wszystkim naszym siatkarzom życzymy na przyszłość udanych występów podczas rywalizacji międzyszkolnej.
Po raz kolejny wolontariusze z naszej szkoły pokazali, że nie brakuje im siły i ochoty do tego, by pomagać. Wraz z opiekunkami poświęcili czas wolny w piątkowe popołudnie, by wspomóc potrzebujących.
Tym razem kwestowali w Galerii Słonecznej w Radomiu biorąc udział w akcji „Pola Nadziei”. Akcja polegała na zbiórce pieniędzy, które będą wsparciem dla osób chorych na nowotwory, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i leków. Uczniowie w zamian za datki na szlachetny cel, rozdawali żonkile. Spotkali się z dużym zainteresowaniem i otwartością ludzi. Kontynuacją akcji rozpoczętej w piątek są kwesty w Niedzielę Palmową organizowane pod kościołami.
Inicjatywy tego typu są wspaniałą okazją do pomocy innym, a także do przełamania własnego lęku, wstydliwości i niepewności. Są lekcją otwartości dla wolontariuszy i człowieczeństwa dla nas wszystkich.
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły spędzili w nietypowych warunkach. Na czas głoszonych nauk sala gimnastyczna naszej placówki zmieniała się w salkę katechetyczną.
Spotkania z dziećmi i młodzieżą były podzielone na dwie tury, a dostosowane do wieku treści głosił młodym ks. Wojciech Jończyk, wikariusz parafii w Jastrzębi. Uczniowie klas I-IV oraz zerówki rozpoczynali rozważaniami, a kończyli wspólną Mszą świętą, która jednoczyła całą społeczność szkolną. Następnie klasy starsze dostawały od rekolekcjonisty możliwość wspólnego zaangażowania się w nauki.
Ksiądz Wojciech starał się zobrazować wszystkie treści, o których mówił z uczniami. Przynosił potrzebne rekwizyty, co budziło zainteresowanie i sprawiło, że uczniowie długo utrzymywali uwagę. Zależało mu, żeby słowa nauki trafiły zarówno do młodszych, jak i do ósmoklasistów, którzy już opuszczają mury naszej szkoły. To przed nimi największe wyzwania i zagrożenia.
Dwa pierwsze dni były dla uczniów drogowskazami jak należy żyć i wskazaniem, co tak naprawdę się w życiu liczy. Trzeciego dnia ks. Wojciech poprosił młodszą grupę o przygotowanie serc z dobrymi uczynkami. Starsi zaś mogli zadawać, bo ksiądz chciał wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, która potrzebuje wyjaśnień, a nie uogólnień.
Dodatkowo okres Wielkiego Postu i rekolekcji zbiegł się z finałem kilku akcji wolontariatu działającego przy naszej Placówce. Były to zbiórki produktów żywnościowych „Tak. Pomagam” oraz „Jałmużna Wielkopostna – Czas Miłosierdzia” zorganizowane przy Caritas Diecezji Radomskiej, a poprowadzone również w naszej szkole. Uczniowie kwestowali także w radomskich galeriach, włączyli się w zbiórkę dla chorej absolwentki naszej szkoły, która walczy z guzem mózgu. W szkole przeprowadzono również kiermasz charytatywny, którego opiekunowie, co roku stawiają sobie ambitne cele. Tym razem jest to zebranie pieniędzy na rzecz chorej dziewczynki z najbliższej okolicy.
Dziękujemy ks. Wojciechowi za głoszone nauki i uświadomienie nam wszystkim, że dobro należy czynić każdego dnia, co też staramy się robić.