Uczniowie klasy II uroczyście pożegnali odchodzącą zimę. Radosnym orszakiem wyruszyli nad rzekę Tymiankę, zabierając ze sobą własnoręcznie przygotowane, ekologiczne Marzanny . Chociaż dzień był chłodny, nie zniechęciło to nikogo do długiego spaceru. Po dotarciu na wybrane miejsce dzieci wrzuciły Marzanny do rzeki. Przy słowach rymowanki:
„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,
w wodę cię wrzucamy, bo zimę żegnamy,
Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,
w wodę cię wrzucamy, bo wiosnę witamy.”
wszyscy wpatrywali się w smętnie odpływające wspomnienie zimy.
Narodowy Spis Powszechny 2021 – jakie będą pytania?
Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.
Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/
Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą).
Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.
Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.
W lutym br. w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3 odbyły się zajęcia czytelnicze/ lekcje przyjaźni, z wykorzystaniem bajki rymowanej autorstwa Pana Poety „Paw, co ogon miał
z przyjaźni”. Zarówno przedszkolaki, jak i najmłodsi uczniowie, wszyscy, byli zgodni, co do tego, że gest przyjacielskiej pomocy nie musi być wielkim gestem. Drobny uczynek wobec osoby będącej w potrzebie może w znacznym stopniu zmienić jej świat, dać nadzieję, wiarę i radość. Razem zgodnie działając, zawsze zrobimy więcej. Przyjaciele są od tego, aby sobie pomagać. Po przeczytaniu bajki dzieci otrzymały szablony różnych piór. Każde dziecko samo ozdabiało pióro dla papierowego pawia, wykorzystując dowolne techniki, wyobraźnię i ogromną chęć pomocy. Dzięki ich pracy i zabawie paw zyskał kolorowy ogon, a dzieci doświadczyły morału płynącego z bajki, że wystarczy, aby wielu przyjaciół okazało drobny gest, a czyjś los zmieni się znacząco.
Uczniowie naszej Szkoły kilkakrotnie mieli już możliwość uczestniczenia w spotkaniach z pisarzami w progach naszej placówki. Niestety, pandemia ograniczyła nam dostęp do kultury, ale i z tym sobie poradziliśmy.
3 marca 2021 roku, w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy, mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu online z p. Marcinem Koziołem, autorem powieści będącej jedną z lektur dodatkowych dla klas IV- VI. Wzięli w nim udział uczniowie klasa IV- VII.
Przez chwilę poczuliśmy się jakby Pan Marcin zagościł w naszej Szkole. Cały czas mieliśmy kontakt z autorem, mogliśmy zadawać pytania, na które Pan Marcin od razu odpowiadał. Wyjątkowa lekcja, nie była tylko pogadanką dotyczącą napisanych książek. Autor nie wymagał od nas znajomości lektury. Opowiadał o motywach przewodnich w swoich tekstach, wskazywał inspiracje i wyjaśnił, czym dla niego jest pisanie.
Do opowieści, które słuchaliśmy z zapartym tchem, dołączył prezentacje zdjęć oraz fragmenty filmów, by pokazać, co wpłynęło na całokształt jego pracy. Skupił się głównie na serii „Detektywi na kółkach”. Dowiedzieliśmy się, że zaciekawi ona zarówno miłośników powieści detektywistycznych, obyczajowych i takich, którzy szukają w książce odrobiny nauki i wiedzy, a nawet miłości!
Pan Marcin okazał się fantastycznie przygotowany do prezentowanych treści. Pokazywał wynalazki, o których mowa na kartach powieści. Udało mu się również odpowiedzieć, na często podchwytliwe, pytania naszych uczniów. Niektórzy z nas mogli rozwiązać zaszyfrowane wiadomości oraz zagadki podczas spotkania online.
Zajęcia z autorem lektury spodobały się naszym uczniom. Wielu z nich zadeklarowało przeczytanie, a nawet zakup książki. Lekcja online z pisarzem została udokumentowana za pomocą zdjęć, a także poprzez zakup książek z autografem dla naszych uczniów. Są one już dostępne w szkolnej bibliotece.
W podziękowaniu za spotkanie, w tak ważnym dla pisarza dniu, uczniowie wraz z nauczycielami przesłali Panu Marcinowi kartkę z życzeniami dalszych sukcesów, a jeden z uczniów klasy VI wykonał nawet portret pisarza!
I widać, że życzenia były szczere, ponieważ w trakcie spotkania, Pan Marcin dowiedział się, że został nominowany do bardzo prestiżowej nagrody – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021 – za książkę „Gwiazda Blachonosego” .
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zima w tym roku obficie sypnęła śniegiem i zachęciła nas do lektury baśni H.Ch. Andersena „Bałwan ze śniegu”. Lekcję czytelniczą przygotowała i poprowadziła w klasie I A i I B pani Ewa Jurczak. Ewa jest absolwentką naszej szkoły, a obecnie studentką, która odbywa tu praktyki pedagogiczne. Dzieci chętnie dzieliły się uwagami z obserwacji przyrody zimą. Z uwagą wysłuchały baśni, trafnie odpowiadały na pytania do tekstu. Wymieniały zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimą na śniegu i lodzie. Aby upamiętnić spotkanie na dłużej, całym zespołem uczniowie zrobili bałwana z papieru i waty, który pobędzie z nimi w klasie dłużej i nie roztopią go promienie słońca.
Szanowni Rodzice dzieci trzy-, cztero- , pięcio- i sześcioletnich zamieszkujących w obwodzie Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej w Starym Goździe
Szanowni Państwo,
zgodnie z Zarządzeniem nr 7/2021 Wójta Gminy Stara Błotnica,w dniach od 1 marca 2021 r. do 31 marca 2021r. (do godziny 15:00) zapraszamy do składania wniosków w sprawie rekrutacji nowych dzieci do oddziałów przedszkolnych funkcjonujących przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Goździe.
Wnioski można pobrać ze strony internetowej szkoły – Zakładka – Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych lub odebrać u nauczycieli byłego Punktu Przedszkolnego – sala nr 12.
Wypełnione wnioski wraz z oświadczeniami, w zaklejonych kopertach, proszę dostarczyć do sekretariatu szkoły lub wrzucić do skrzynki pocztowej przy głównym wejściu do szkoły.
Zapraszamy!
Anna Ziomek
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej
w Starym Goździe
Załączniki:
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najpiękniejsza maska karnawałowa”
W konkursie wzięło udział 73 uczniów. Cieszymy się, że tak liczna grupa uczestniczyła w konkursie.
Kategoria: oddziały przedszkolne
I miejsce: Aniela Siurnik 0B, Maria Jagodzińska 0C
II miejsce: Kaja Gaczyńska 0A
III miejsce: Olga Nicer 0B
Wyróżnienia: Adam Pacała 0B, Bartosz Zalewski 0C, Lena Podgórzec 0B
Kategoria: klasy I-III
I miejsce: Aleksander Pałczyński kl. IB, Jakub Jopek kl. III
II miejsce: Gabriela Zalewska kl. II, Karolina Nicer kl. IB
III miejsce: Nina Ostatek kl. IB, Zuzanna Zimińska kl. III
Wyróżnienia: Dawid Fijołek kl. III, Franciszek Pacała kl. IA, Nina Karolak kl. III, Wiktoria Rodek kl. III
Kategoria: klasy IV-VIII
I miejsce: Kamila Karolak kl. VIII
II miejsce: Dominik Rdzanek kl. VII
III miejsce: Antonina Kalbarczyk kl. VI, Gabriela Dębska kl. IV
Wyróżnienia: Patrycja Skrzypek kl. VI
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Bal to dla oddziałów przedszkolnych to niezwykły czas, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W środę 3 lutego 2021r. w naszych oddziałach przedszkolnych już od rana było bardzo wesoło, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym. Sala wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojone serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Niezliczone księżniczki, czarownice, policjanci, wróżki, biedronki, motylki, kotki, piraci, a także inne postacie z kreskówek zagościły na kilka godzin do naszego przedszkola. Dzieci z ochotą uczestniczyły w tańcach i zabawach prowadzonych przez wychowawców. Na zakończenie balu był poczęstunek dla dzieci.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.
Moduł Procedury bezpieczeństwa został zmodyfikowany
Komunikat Dyrektora szkoły
w związku z powrotem do szkoły od 18 stycznia 2021 r. uczniów klas I – III
oraz kontynuacją funkcjonowania oddziałów przedszkolnych
Harmonogram autobusu szkolnego nie ulega zmianom:
Odjazdy z przystanków:
Nowy Kadłubek - 8:30
Stary Kadłubek - 8:35
Grodzisko - 8:40
Stare Żdżary - 8:45
Szkoła Stary Gózd - 8:50
Odjazd ze szkoły po zakończeniu zajęć:
Żdżary – godz.13.55
Kadłubek – godz. 14.10
Anna Ziomek
Dyrektor PSP w Starym Goździe
21 grudnia 2020r w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej odbył się VI MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO. Specyficzne warunki, zachowania ścisłego reżimu sanitarnego wynikającego z sytuacji epidemiologicznej, w której znalazł się nasz kraj zmusiły głównego organizatora - Uczniowski Klub Sportowy TYMIANKA do rejestracji mailowej wszystkich uczestników turnieju. Z tego też wynikała mniejsza liczba zawodników występujących w zawodach. Rozgrywki były prowadzone w późnych godzinach popołudniowych, zaś kategoria OPEN zakończyła swoją rywalizację około godziny 22:00. Było dużo emocji, radości i smutku, ale z pewnością każdy z uczestników wyszedł z rywalizacji z ogromnym bagażem doświadczeń. Poniżej prezentujemy wyniki końcowej klasyfikacji indywidualnej. Ze sportowym pozdrowieniem – do zobaczenia w przyszłym roku w Starym Goździe.
Kategoria I-VIII (CHŁOPCY)
Kategoria I- VIII (DZIEWCZĘTA)
Kategoria (OPEN)