W środę (11.12.2019r.) oddział przedszkolny C pod opieką p. Dominiki i p. Ani wybrał się do Centrum Zabaw i Rozwoju „Pinezka” w Radomiu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach cukierniczych połączonych z zabawą. Podczas pierniczkowych warsztatów dzieci własnoręcznie udekorowały ciasteczka. Nie zabrakło również beztroskiej zabawy w Czterech Słoniach i Ninja Parku. Na dwupoziomowej konstrukcji z torem przeszkód, trampoliną, basenem z kulkami i zjeżdżalniami dzieci doskonaliły również koordynację wzrokowo- ruchową. Animatorki- Elfy uczyły przedszkolaków tańców i zabaw a na koniec odwiedził nas niezwykły gość- Święty Mikołaj. Zabawy z nim były szalone!
W dniu 09 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Starym Goździe odbył się V Gminny Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego.
Do zawodów we wszystkich siedmiu kategoriach zgłosiło się 120 uczestników.
Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna w PSP im. Marii Konopnickiej w Starym Goździe. Tegoroczne zawody odbywały się na sześciu stołach do tenisa stołowego.
Emocji podczas gier singlowych nie brakowało. Praktycznie w każdej kategorii do końca toczyły się zacięte pojedynki, a kilkakrotnie o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty. Pojawiły się łzy rozpaczy po porażce oraz łzy szczęścia po zwycięstwie, ale wszystko odbywało się w zdrowej, sportowej atmosferze.
Turniej to zarazem sprawdzian umiejętności uczniów przed większymi imprezami sportowymi corocznie organizowanymi w naszej szkole takich jak: Puchar Wójta w Tenisie Stołowym oraz Gminnymi i Powiatowymi Zawodami Szkół Podstawowych.
Poza dyplomami, medalami oraz upominkami rzeczowymi za miejsca I-III, wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek w postaci czekolady.
Koordynatorzy turnieju- nauczyciele wychowania fizycznego: Mariusz Barszcz oraz Piotr Zaremba
Kategoria 0-III (CHŁOPCY)
5-6. Majcher Kacper
Leoniak Dorian
7-8. Wójtowicz Jan
Adamczyk Dawid
9-12. Kępka Kacper
Przybyś Krzysztof
Karolak Bartosz
Pucek Wiktor
13-15. Karolak Adam
Trzeciak Filip
Bartłomiej Bernś
Kategoria IV-VI (CHŁOPCY)
5-6. Zimiński Filip
Krawczyk Adam
7-8. Sochaczewski Miłosz
Romanowski Albert
9-12. Chachuła Stanisław
Grochala Jakub
Kołątaj Jakub
Sikorski Nikodem
13-16. Moskwa Filip
Wójtowicz Dawid
Zieliński Tomasz
Wziątek Antoni
17.-24. Podstawek Mateusz
Romanowski Hubert
Stachowiak Dawid
Malinowski Jakub
Marszałkiewicz Brajan
Gryz Michał
Król Wojciech
Olczak Adam
25.-28. Rdzanek Dominik
Król Krystian
Siurnik Nikodem
Włodarczyk Kacper
Kategoria 0-III (DZIEWCZĘTA)
5-6. Jeżak Julia
Karolak Nina
7. Szatan Kornelia
8-9. Stawczyk Wiktoria
Podymniak Gabriela
Kategoria IV-VI (DZIEWCZĘTA)
5-6. Kowalczyk Maja
Matysiak Maria
7-8. Dawidowska Kamila
Szymańska Zuzanna
9-10. Szymanowicz Dominika
Skrzypek Anita
11-14. Broda Paulina
Krawczyk Nikola
Skrzypek Patrycja
Gaczyńska Klaudia
Kategoria VII, VIII SP (CHŁOPCY)
5-6. Matysiak Sebastian
Pawłowicz Dominik
7-8. Kołodziejczyk Jakub
Frączek Filip
9-12. Moskwa Bartosz
Skoczkowski Bartłomiej
Górka Jakub
Sąporowski Szymon
KATEGORIA OPEN
1. Serafin Wiktoria
2. Mendrek Michał
3. Serafin Julia
4. Świniarski Hubert
5. Kołacz Bartłomiej
6. Rogoliński Karol
7. Kępka Mateusz
8. Makulski Dominik
9. Majcher Bartłomiej
10. Górka Damian
11. Grochala Kacper
12.Tkaczyk Adrian
13-16. Romanowski Krystian
Lipiec Aleksandra
Sułkowski Adam
Sałgut Karol
17-24. Kujawiak Kuba
Kalbarczyk Krystian
Marszałkiewicz Brajan
Grochala Paweł
Jopek Dariusz
Sułkowski Bartłomiej
Pawłowicz Dominik
Zarychta Sebastian
25-29.Moskwa Bartosz
Lipka Filip
Zarychta Bartłomiej
Kraska Michał
Górka Jakub
V MikołajkowyTurniej Tenisa Stołowego odbył się w naszej szkole w dniu 9 grudnia 2019r. Miejscem turniju była sala sportowa szkoły od godziny 8:00 do godziny 22:00. Dalsze informacje z uwzględnieniem zajmowanych miejsc będą dostępne na stronie internetowej szkoły w późniejszym terminie. Filmy z imprezy do wglądu na stronie facebook'a: UKS Tymianka Stary Gózd.
Z okazji Mikołajek klasa V pojechała na wycieczkę do Radomia, do TRICKORAMY, a jest to największe centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce oraz jedno z największych na świecie. Kilkadziesiąt zachwycających, wielkich prac anamorficznych polskich artystów przeniosło nas do środka malowanych obrazów. Wielkie i mniejsze kalejdoskopy, zadziwiające eksponaty, bajkowe miraże, Labirynt luster, Kolorowe cienie, Lustrzane pokoje, Magiczna biblioteka,Wirujący tunel, Laserowy tor przeszkód - to atrakcje, które nas oderwały całkowicie od rzeczywistości. Trickorama to nie tylko rozrywka i sztuka, ale też dawka wiedzy zdobyta przez zabawę.To przygoda z matematyką, fizyką i optyką.
Andrzejkowe wróżby i czary to doskonała okazja do rozbudzania zainteresowań bogactwem i różnorodnością tradycji ludowych. W dniu Świętego Andrzeja, który miał miejsce w naszej szkole w dniu 28 listopada tj. w czwartek przybyłe dzieci i młodzież naszej szkoły przeniosła się do świata czarów i magii.
Członkowie Samorządu Szkolnego otworzyli kufer pełen wróżb, na bliższą i dalszą przyszłość, która miały miejsce w naszej szkolnej świetlicy. Biblioteczni czarodzieje i czarownice przygotowały dla dzieci mnóstwo atrakcyjnych zabaw m.in. losowanie rekwizytów symbolizujących przyszły zawód, lanie wosku i wspólna interpretacja znaków ...
Wszystkie wróżby i przepowiednie na przyszły rok okazały się pomyślne, wywołały zainteresowanie i radość, dlatego też, dzieci opuściły świetlicę w doskonałych humorach. Wszyscy uczestnicy doskonale bawili się przy dźwiękach muzyki do późnych godzin wieczornych.
Dnia 19 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
w Warszawie. W wyjeździe brali udział uczniowie klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i opiekunami.
Celem wyjazdu było inspirowanie dzieci do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, ponieważ w Centrum Nauki Kopernik dzieci nie tylko spędzają czas ale także się uczą. Samodzielnie eksperymentują, konstruują i poznają świat różnymi zmysłami.
Niezwykła umiejętność uczenia się i eksperymentowania to cecha, w którą dzieci zaopatrzone są od urodzenia. Maluchy chcą wszystkiego dotknąć, posmakować, rozłożyć na czynniki pierwsze i są bardzo wytrwałe w dążeniu do celu. W Centrum Nauki Kopernik takie zachowania są jak najbardziej na miejscu. Nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza i przy tym bardzo przyjemna.
Po spędzeniu tak cudownego dnia wróciliśmy do domu bardzo zmęczeni, ale z pięknymi wspomnieniami, które na długo pozostaną w naszych pamięciach.
Przyjaźń dodaje skrzydeł
Pod tym hasłem odbyło się w naszej Szkole II wieczorne spotkanie z książką. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VI.
Po południu, 27 listopada 2019 r. szkoła na nowo zatętniła życiem. Na dodatkowym spotkaniu zjawili się uczniowie, dla których literatura zajmuje znaczące miejsce pośród zainteresowań.
Nie było to jednak tylko czytanie książek. Organizatorki: p. J. Buras, p. M. Małachowska, p. A. Suś, p. A. Nobis oraz p. D. Wójcik zadbały, by każdy uczestnik imprezy znalazł coś dla siebie. Uczniowie zostali poproszeni o odszyfrowanie tytułu książki, która stała się podstawą do zabawy. W tym celu wspólnie śpiewano „Piosenkę o przyjaźni” Małej Orkiestry Dni Naszych. Podopieczni bawili się świetnie podając sobie nawzajem mikrofon podczas wykonywania utworu. Następnie częstowali się słodką niespodzianką, jaką była czekolada, nawiązująca do tytułu zbioru opowiadań.
Czytanie tekstu o przyjaźni rozpoczęła Pani Dyrektor – Anna Ziomek oraz Pani Wicedyrektor – Ewa Cielecka. Następnie do czytania przystąpiły organizatorki imprezy oraz uczniowie klas V – VIII. Opowiadanie o Radku i Jacku, ich perypetie oraz droga do dojrzałej i odpowiedzialnej przyjaźni spodobały się uczestnikom. To właśnie na podstawie tej opowieści zostały przygotowane zestawy pytań, zabaw i zagadek, które postawiono przed uczniami. Musieli oni, między innymi, wykazać się doskonałą spostrzegawczością w rozwiązywaniu krzyżówki dotyczącej tekstu. Zmagania grup obejmowały również układanie cytatów i przysłów dotyczących przyjaźni, wskazywanie cech dobrego przyjaciela oraz wypisanie tytułów książek mówiących o przyjaźni.
Efektem pracy grup był również kodeks przyjaźni, który wspólnie przygotowano oraz drzewko zbierające cechy prawdziwego przyjaciela. Całości dopełniła sesja zdjęciowa z kolorowymi skrzydłami przyjaźni. Nie zabrakło też humorystycznego akcentu w postaci wspólnego tańca integrującego grupę - belgijki, który dzięki pomocy p. M. Barszcza uczniowie mogli oglądać na dużym ekranie.
Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie opuszczali szkołę z piosenką na ustach. Warto wspomnieć, że spotkanie zrealizowano w ramach działalności innowacyjnej nauczycieli oraz upowszechniana czytelnictwa. Kolejne atrakcje związane z modą na czytanie dla najstarszej grupy wiekowej uczniów już niebawem…
„Przyjaźń to wielkie drzewo
Co chroni nas przed ulewą.
Przyjaźń roślinka mała
Co bez opieki nie działa.”
Mikołajkowa zbiórka słodyczy zakończona!!!
Bardzo dużo uczniów, od najmłodszych do najstarszych, z chęcią i radością podzieliło się łakociami z dziećmi z dalekiej Kołomyi na Ukrainie. Każdy mógł stać się świętym Mikołajem, podarować komuś ciepło i radość.
25 LISTOPAD DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada w oddziałach przedszkolnych dzieci obchodziły Święto Pluszowego Misia. Dzieci zapoznały się z historią Święta Pluszowego Misia oraz z najsłynniejszymi literackimi
i filmowymi bohaterami – Misiem Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem czy Misiem Uszatkiem… . Dzieci wzięły udział w zabawach przygotowanych na tę okazję przez swoje nauczycielki. Każdy mógł też przynieść swojego ulubionego pluszaka. Dzieci tańczyły, śpiewały i rozwiązywały zagadki, zaśpiewały jubilatowi ‘’ Sto lat”, , były słodkie poczęstunki dla dzieci. Tak wiec poniedziałkowy dzień Pluszowego Misia minął w miłej i radosnej atmosferze. Zapraszamy do wglądu w zakładkę ALBUM FOTOGRAFICZNY.
W minionym tygodniu, tj. 19 i 20 listopada 2019 r., gościliśmy „Zaelektryzowanych” biorąc aktywny udział w przeprowadzanych przez grupę animatorów eksperymentach. Uczestniczyli w pokazach zarówno młodsi jak i starsi mogąc zaobserwować ciekawe zjawiska fizyczno – chemiczne. Efektowne spalanie wodoru, zabawy z helem, otrzymywanie chmury w gąsiorze, czy chmury azotu wywołały wiele emocji. To było ciekawe doświadczenie:).
Współpraca pomiędzy Zakładem Opieki Leczniczej "JAŚMIN” w Starym Goździe, a Publiczną Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Starym Goździe trwa od kilku lat. To szkoła, która bezinteresownie przyjeżdża do ośrodka swym śpiewem, muzyką i pogodą ducha przysparza babcią i dziadkom radość i uśmiech na twarzy, przywraca piękne wspomnienia. Nasz występ jest zawsze oczekiwany i przyjmowany z wielkim entuzjazmem i serdecznością. Uczniowie szkolnego chóru pod kierownictwem nauczyciela muzyki Piotra Zaremby oraz głównej inicjatorki tego przedsięwzięcia Pani Dyrektor PSP Anny Ziomek tradycyjnie uświetnił 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości prezentując artystyczny program słowno-muzyczny. Przez takie działania uczymy naszych uczniów szacunku do osób starszych oraz wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych. Gospodarze ośrodka zadbali jak zwykle o uczte dla podniebienia występujących artystów. Zdjęcia z występu w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY.
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b 8 listopada brały udział
w programie edukacyjnym Śniadanie Daje Moc. Dzieci samodzielnie wykonywały zdrowe i kolorowe kanapki, które z apetytem zjadły. Dzieci były zadowolone ze swojej pracy, a energia śniadaniowa pozwoliła radośnie spędzić dzień wśród kolegów przedszkolnych. Celem programu jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.
8 listopada 2019r. punktualnie o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Goździe odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” hymnu narodowego Polski włączając się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci pt. „Szkoła do hymnu”. Następnie wszystkie klasy naszej placówki zaprezentowały specjalnie przygotowaną na tą okazję własną interpretację pieśni patriotycznej. Wokalne prezentacje szkoły oglądali licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zdjęcia z imprezy w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY, a krótka prezentacja umiejętności wokalnych uczniów dostępna w zamieszczonym linku poniżej.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypadający na 5 listopada był wyjątkowo obchodzony w naszej Szkole.
Dla najmłodszych uczniów: wszystkich oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III nauczycielki: p. Jolanta Buras, p. Monika Małachowska, p. Dominika Wójcik i p. Anna Nobis przygotowały szereg konkursów i zabaw.
Uczniowie zostali zapoznani z bajkami, których nie mieli okazji jeszcze słuchać, jak również z tymi, które dobrze znają. Bohaterami tego święta stali się: Jaś i cudowna fasola, Wilk i siedem koźlątek, a także Czerwony Kapturek i Złotowłosa i 3 niedźwiadki.
Każda z grup biorących udział w zabawie, po wysłuchaniu bajki w wykonaniu dziewczynek z wolontariatu, które wcieliły się w bajkowe postacie, dostała szereg zadań do wykonania. Rozpoznawano bajki po rekwizytach, kolorowano ilustracje do tekstu, rozwiązywano zagadki, wykonywano okładki do popularnych bajek. Najmłodsi uczniowie oglądali natomiast teatrzyk kukiełkowy do wybranych opowieści i brali udział w konkursach.
Obchody święta trwały cały tydzień. Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Szkoły mogli także zapoznać się ze zbiorami bajek i baśni z różnych stron świata, które zostały zgromadzone na szkolnym korytarzu. Wystawę uświetniły również prace dzieci, które utworzyły przepiękną i pełną kolorów galerię ilustracji i okładek do wybranych pozycji książkowych. Swoje dzieła pokazały również dzieci z oddziału przedszkolnego O B, które w ramach projektu wykonywały przepiękne pantofelki Kopciuszka. Na korytarzu zaroiło się również od wesołych, bajkowych postaci przygotowanych przez organizatorki.
Akcja przypadła do gustu młodym uczestnikom. Kolejne spotkanie z książką, tym razem dla starszych uczniów, już niebawem… Zapraszamy!
Dnia 5 listopada uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym ,,Moje wymarzone wakacje’’ organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białobrzegach.
Laureaci:
I. Kategoria wiekowa: przedszkola/klasy,,0’’
II. Kategoria wiekowa: klasy I-III
III. Kategoria wiekowa: klasy IV-VI
Zakończyliśmy już zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci mieszkających na Ukrainie. Uzbieraliśmy sporą ilość zeszytów, kredek,, długopisów, farb, plasteliny i innych bardzo ładnych i potrzebnych rzeczy. Będą one miłą niespodzianką dla uczniów za wschodnią granicą.W akcję włączyła się cała szkoła, od klas najmłodszych do najstarszych. Uczniowie zbierali i przynosili dary z nieukrywaną radością i satysfakcją. Cieszyli się, że mogą pomóc rówieśnikom, którzy tego bardzo potrzebują.WARTO POMAGAĆ, dlatego teraz zaczynamy zbierać słodycze na świąteczne paczki dla potrzebujących dzieci, aby święta Bożego Narodzenia były radośniejsze i dla nas i dla innych.
24 października 2019 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Tego dnia pierwszoklasiści zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Goździe.
Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia dzieci przybyły do szkoły w strojach galowych. Wśród gości był Pan Wójt Gminy – MARCIN KOZDRACH, Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego – TEODOZJA MOSKWA, nauczyciele uczący w klasie, licznie zgromadzeni członkowie rodzin pierwszoklasistów, koledzy i koleżanki z klas drugich i trzecich.
Uczniowie pierwszych klas zaprezentowali swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie, po którym pani dyrektor ANNA ZIOMEK dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów PSP w Starym Goździe. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał dużo nagród oraz wiele życzeń od Pana Wójta Gminy, Pani Dyrektor Szkoły oraz Rodziców. Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice zaprosili uczestników na słodki poczęstunek. Relacja z uroczystości jak zwykle w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY.