Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia zawodnicy naszego klubu wraz z trenerami Zarządem spędzili kilka chwil składając sobie życzenia i podsumowując roczne dokonania UKS TYMIANKA na tradycyjnej klubowej wigilii. W przyjaznych ścianach Szkoły Podstawowej w czwartek 19 grudnia br. punktualnie o godzinie 18:00 ponad 30 uczniów-zawodników z grających szkolnych zespołów młodzieżowych oraz trenerzy w dobrych nastrojach spożywali wigilijne potrawy. Zarząd ,trenerzy zawodnicy życzyli sobie aby nadchodzący rok był obfity w sukcesy sportowe.
Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.
Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy ponownie w czwartek 19 grudnia br. za przyczyną uczniów naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. Motywem przewodnim tegorocznego przedstawienia stały się kolędy wykonywane przez szkolny chór. Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych w osobach: STAROSTY BIAŁOBRZESKIEGO SYLWESTERA KORGULA, WÓJTA GMINY STARA BŁOTNICA MARCINA KOZDRACHA, V-e WÓJTA KAROLA KOCONA oraz RADNYCH GMINY STARA BŁOTNICA. Niezmiernie miło było nam gościć również rodziców naszych uczniów.
Szkolni aktorzy zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Przedstawienie, które emanowało spokojem i pokojem, bo takie było jego założenie, wprowadzało widzów w stan autentycznego przeżywania. Ciepłe, prosto z serc płynące teksty z dziecięcą wrażliwością składały hołd Małemu Jezusowi. Całości dopełniła piękna dekoracja i śpiew chóru szkolnego. Symboliczna, ale zarazem efektowna scenografia przenosiła widza do stajenki w Betlejem.
Po części artystycznej Dyrektor szkoły – ANNA ZIOMEK oraz przybyli goście pochwalili występ młodych artystów oraz złożyli obecnym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Miłym akcentem dla najmłodszych uczniów były upominki, które przywieźli dla nich przedstawiciele władz samorządowych Wójt Gminy Stara Błotnica, Vice Wójt Gminy oraz Radni. Tradycją w naszej szkole jest również wspólna wigilia na którą zaprosili wszystkich rodzice klas ósmych.
Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie. Uroczystość jasełkowa okazała się bardzo udana, widzowie byli oczarowani magią przedstawienia. Uroczystość stała się również okazją do wzmacniania więzi między uczniami, rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi. Niech przesłanie młodzieży z Betlejem w Starym Goździe nie będzie dla Nas tylko kolejnym okolicznościowym banałem. Zatem nie pozostaje nic innego jak pogratulować i podziękować aktorom, którzy włożyli wiele pracy i trudu w przygotowanie tegorocznych Jasełek.
JASEŁKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
16 grudnia w oddziale przedszkolnym „B” a 17 grudnia w oddziałach przedszkolnych „C” i „D” dzieci przygotowane przez swoje wychowawczynie wystawiły Bożonarodzeniowe Jasełka.
Przedstawienia były wyjątkowe. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Mali aktorzy, we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców, prezentowali się doskonale. Przedszkolaki, wraz z rodzicami, bardzo zaangażowały się w przygotowanie uroczystości, za co trzeba im wszystkim podziękować.
Nie zabrakło wigilijnego opłatka i świątecznych życzeń.Po występach przedszkolaki wraz z rodzicami usiedli do wigilijnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Relacja z imprezy w zakładce album fotograficzny.
Święta, święta!
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w naszej Szkole po raz kolejny odbyły się warsztaty czytelnicze.
Zajęcia z tekstem o tematyce świątecznej zostały poprowadzone przez nauczycieli oraz uczniów działających w wolontariacie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wsłuchiwały się z uwagą w opowiadania o magicznym drzewku i jego historii. Następnie brali udział odgadywaniu zagadek i świątecznych rebusów. Zwieńczeniem akcji było wykonanie, samodzielnie lub przy drobnej pomocy elfów czy Mikołaja, pracy plastycznej ilustrującej przeczytany tekst. Powstałe w ten sposób „magiczne drzewka” można podziwiać na wystawkach (szkolnych korytarzach).
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i jej przeprowadzenie. Na kolejne odsłony spotkania z literaturą zapraszamy po przerwie świątecznej.
15 grudnia Uczniowski Klub Sportowy TYMIANKA działający przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej zakończył realizację tegorocznego projektu „KLUB 2019”. Projekt przeprowadzony był przy wymiernej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Urzędem Gminy w Starej Błotnicy i obejmował realizację zajęć sportowych w sekcjach tenisa stołowego i piłki siatkowej w systemie zajęć popołudniowych. Dzięki niemu dla klubu oraz szkoły pozyskany został sprzęt sportowy. Przypomnijmy, że nasz klub po raz trzeci uczestniczy w projekcie.
We wtorek w naszej szkole odbył się apel szkolnych w którym nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięzców V Gminnego Mikołajkowego Turnieju Tenisa Stołowego. Laureaci zawodów o których pisaliśmy już wcześniej z rąk Pani Dyrektor ANNY ZIOMEK oraz organizatorów i koordynatorów turnieju MARIUSZA BARSZCZA i PIOTRA ZAREMBY otrzymali medale oraz upominki rzeczowe. Relacja z uroczystości w albumie fotograficznym.
W środę (11.12.2019r.) oddział przedszkolny C pod opieką p. Dominiki i p. Ani wybrał się do Centrum Zabaw i Rozwoju „Pinezka” w Radomiu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach cukierniczych połączonych z zabawą. Podczas pierniczkowych warsztatów dzieci własnoręcznie udekorowały ciasteczka. Nie zabrakło również beztroskiej zabawy w Czterech Słoniach i Ninja Parku. Na dwupoziomowej konstrukcji z torem przeszkód, trampoliną, basenem z kulkami i zjeżdżalniami dzieci doskonaliły również koordynację wzrokowo- ruchową. Animatorki- Elfy uczyły przedszkolaków tańców i zabaw a na koniec odwiedził nas niezwykły gość- Święty Mikołaj. Zabawy z nim były szalone!
W dniu 09 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Starym Goździe odbył się V Gminny Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego.
Do zawodów we wszystkich siedmiu kategoriach zgłosiło się 120 uczestników.
Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna w PSP im. Marii Konopnickiej w Starym Goździe. Tegoroczne zawody odbywały się na sześciu stołach do tenisa stołowego.
Emocji podczas gier singlowych nie brakowało. Praktycznie w każdej kategorii do końca toczyły się zacięte pojedynki, a kilkakrotnie o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty. Pojawiły się łzy rozpaczy po porażce oraz łzy szczęścia po zwycięstwie, ale wszystko odbywało się w zdrowej, sportowej atmosferze.
Turniej to zarazem sprawdzian umiejętności uczniów przed większymi imprezami sportowymi corocznie organizowanymi w naszej szkole takich jak: Puchar Wójta w Tenisie Stołowym oraz Gminnymi i Powiatowymi Zawodami Szkół Podstawowych.
Poza dyplomami, medalami oraz upominkami rzeczowymi za miejsca I-III, wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek w postaci czekolady.
Koordynatorzy turnieju- nauczyciele wychowania fizycznego: Mariusz Barszcz oraz Piotr Zaremba
Kategoria 0-III (CHŁOPCY)
5-6. Majcher Kacper
Leoniak Dorian
7-8. Wójtowicz Jan
Adamczyk Dawid
9-12. Kępka Kacper
Przybyś Krzysztof
Karolak Bartosz
Pucek Wiktor
13-15. Karolak Adam
Trzeciak Filip
Bartłomiej Bernś
Kategoria IV-VI (CHŁOPCY)
5-6. Zimiński Filip
Krawczyk Adam
7-8. Sochaczewski Miłosz
Romanowski Albert
9-12. Chachuła Stanisław
Grochala Jakub
Kołątaj Jakub
Sikorski Nikodem
13-16. Moskwa Filip
Wójtowicz Dawid
Zieliński Tomasz
Wziątek Antoni
17.-24. Podstawek Mateusz
Romanowski Hubert
Stachowiak Dawid
Malinowski Jakub
Marszałkiewicz Brajan
Gryz Michał
Król Wojciech
Olczak Adam
25.-28. Rdzanek Dominik
Król Krystian
Siurnik Nikodem
Włodarczyk Kacper
Kategoria 0-III (DZIEWCZĘTA)
5-6. Jeżak Julia
Karolak Nina
7. Szatan Kornelia
8-9. Stawczyk Wiktoria
Podymniak Gabriela
Kategoria IV-VI (DZIEWCZĘTA)
5-6. Kowalczyk Maja
Matysiak Maria
7-8. Dawidowska Kamila
Szymańska Zuzanna
9-10. Szymanowicz Dominika
Skrzypek Anita
11-14. Broda Paulina
Krawczyk Nikola
Skrzypek Patrycja
Gaczyńska Klaudia
Kategoria VII, VIII SP (CHŁOPCY)
5-6. Matysiak Sebastian
Pawłowicz Dominik
7-8. Kołodziejczyk Jakub
Frączek Filip
9-12. Moskwa Bartosz
Skoczkowski Bartłomiej
Górka Jakub
Sąporowski Szymon
KATEGORIA OPEN
1. Serafin Wiktoria
2. Mendrek Michał
3. Serafin Julia
4. Świniarski Hubert
5. Kołacz Bartłomiej
6. Rogoliński Karol
7. Kępka Mateusz
8. Makulski Dominik
9. Majcher Bartłomiej
10. Górka Damian
11. Grochala Kacper
12.Tkaczyk Adrian
13-16. Romanowski Krystian
Lipiec Aleksandra
Sułkowski Adam
Sałgut Karol
17-24. Kujawiak Kuba
Kalbarczyk Krystian
Marszałkiewicz Brajan
Grochala Paweł
Jopek Dariusz
Sułkowski Bartłomiej
Pawłowicz Dominik
Zarychta Sebastian
25-29.Moskwa Bartosz
Lipka Filip
Zarychta Bartłomiej
Kraska Michał
Górka Jakub
V MikołajkowyTurniej Tenisa Stołowego odbył się w naszej szkole w dniu 9 grudnia 2019r. Miejscem turniju była sala sportowa szkoły od godziny 8:00 do godziny 22:00. Dalsze informacje z uwzględnieniem zajmowanych miejsc będą dostępne na stronie internetowej szkoły w późniejszym terminie. Filmy z imprezy do wglądu na stronie facebook'a: UKS Tymianka Stary Gózd.
Z okazji Mikołajek klasa V pojechała na wycieczkę do Radomia, do TRICKORAMY, a jest to największe centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce oraz jedno z największych na świecie. Kilkadziesiąt zachwycających, wielkich prac anamorficznych polskich artystów przeniosło nas do środka malowanych obrazów. Wielkie i mniejsze kalejdoskopy, zadziwiające eksponaty, bajkowe miraże, Labirynt luster, Kolorowe cienie, Lustrzane pokoje, Magiczna biblioteka,Wirujący tunel, Laserowy tor przeszkód - to atrakcje, które nas oderwały całkowicie od rzeczywistości. Trickorama to nie tylko rozrywka i sztuka, ale też dawka wiedzy zdobyta przez zabawę.To przygoda z matematyką, fizyką i optyką.
Andrzejkowe wróżby i czary to doskonała okazja do rozbudzania zainteresowań bogactwem i różnorodnością tradycji ludowych. W dniu Świętego Andrzeja, który miał miejsce w naszej szkole w dniu 28 listopada tj. w czwartek przybyłe dzieci i młodzież naszej szkoły przeniosła się do świata czarów i magii.
Członkowie Samorządu Szkolnego otworzyli kufer pełen wróżb, na bliższą i dalszą przyszłość, która miały miejsce w naszej szkolnej świetlicy. Biblioteczni czarodzieje i czarownice przygotowały dla dzieci mnóstwo atrakcyjnych zabaw m.in. losowanie rekwizytów symbolizujących przyszły zawód, lanie wosku i wspólna interpretacja znaków ...
Wszystkie wróżby i przepowiednie na przyszły rok okazały się pomyślne, wywołały zainteresowanie i radość, dlatego też, dzieci opuściły świetlicę w doskonałych humorach. Wszyscy uczestnicy doskonale bawili się przy dźwiękach muzyki do późnych godzin wieczornych.
Dnia 19 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
w Warszawie. W wyjeździe brali udział uczniowie klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i opiekunami.
Celem wyjazdu było inspirowanie dzieci do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, ponieważ w Centrum Nauki Kopernik dzieci nie tylko spędzają czas ale także się uczą. Samodzielnie eksperymentują, konstruują i poznają świat różnymi zmysłami.
Niezwykła umiejętność uczenia się i eksperymentowania to cecha, w którą dzieci zaopatrzone są od urodzenia. Maluchy chcą wszystkiego dotknąć, posmakować, rozłożyć na czynniki pierwsze i są bardzo wytrwałe w dążeniu do celu. W Centrum Nauki Kopernik takie zachowania są jak najbardziej na miejscu. Nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza i przy tym bardzo przyjemna.
Po spędzeniu tak cudownego dnia wróciliśmy do domu bardzo zmęczeni, ale z pięknymi wspomnieniami, które na długo pozostaną w naszych pamięciach.
Przyjaźń dodaje skrzydeł
Pod tym hasłem odbyło się w naszej Szkole II wieczorne spotkanie z książką. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VI.
Po południu, 27 listopada 2019 r. szkoła na nowo zatętniła życiem. Na dodatkowym spotkaniu zjawili się uczniowie, dla których literatura zajmuje znaczące miejsce pośród zainteresowań.
Nie było to jednak tylko czytanie książek. Organizatorki: p. J. Buras, p. M. Małachowska, p. A. Suś, p. A. Nobis oraz p. D. Wójcik zadbały, by każdy uczestnik imprezy znalazł coś dla siebie. Uczniowie zostali poproszeni o odszyfrowanie tytułu książki, która stała się podstawą do zabawy. W tym celu wspólnie śpiewano „Piosenkę o przyjaźni” Małej Orkiestry Dni Naszych. Podopieczni bawili się świetnie podając sobie nawzajem mikrofon podczas wykonywania utworu. Następnie częstowali się słodką niespodzianką, jaką była czekolada, nawiązująca do tytułu zbioru opowiadań.
Czytanie tekstu o przyjaźni rozpoczęła Pani Dyrektor – Anna Ziomek oraz Pani Wicedyrektor – Ewa Cielecka. Następnie do czytania przystąpiły organizatorki imprezy oraz uczniowie klas V – VIII. Opowiadanie o Radku i Jacku, ich perypetie oraz droga do dojrzałej i odpowiedzialnej przyjaźni spodobały się uczestnikom. To właśnie na podstawie tej opowieści zostały przygotowane zestawy pytań, zabaw i zagadek, które postawiono przed uczniami. Musieli oni, między innymi, wykazać się doskonałą spostrzegawczością w rozwiązywaniu krzyżówki dotyczącej tekstu. Zmagania grup obejmowały również układanie cytatów i przysłów dotyczących przyjaźni, wskazywanie cech dobrego przyjaciela oraz wypisanie tytułów książek mówiących o przyjaźni.
Efektem pracy grup był również kodeks przyjaźni, który wspólnie przygotowano oraz drzewko zbierające cechy prawdziwego przyjaciela. Całości dopełniła sesja zdjęciowa z kolorowymi skrzydłami przyjaźni. Nie zabrakło też humorystycznego akcentu w postaci wspólnego tańca integrującego grupę - belgijki, który dzięki pomocy p. M. Barszcza uczniowie mogli oglądać na dużym ekranie.
Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie opuszczali szkołę z piosenką na ustach. Warto wspomnieć, że spotkanie zrealizowano w ramach działalności innowacyjnej nauczycieli oraz upowszechniana czytelnictwa. Kolejne atrakcje związane z modą na czytanie dla najstarszej grupy wiekowej uczniów już niebawem…
„Przyjaźń to wielkie drzewo
Co chroni nas przed ulewą.
Przyjaźń roślinka mała
Co bez opieki nie działa.”
Mikołajkowa zbiórka słodyczy zakończona!!!
Bardzo dużo uczniów, od najmłodszych do najstarszych, z chęcią i radością podzieliło się łakociami z dziećmi z dalekiej Kołomyi na Ukrainie. Każdy mógł stać się świętym Mikołajem, podarować komuś ciepło i radość.
25 LISTOPAD DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada w oddziałach przedszkolnych dzieci obchodziły Święto Pluszowego Misia. Dzieci zapoznały się z historią Święta Pluszowego Misia oraz z najsłynniejszymi literackimi
i filmowymi bohaterami – Misiem Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem czy Misiem Uszatkiem… . Dzieci wzięły udział w zabawach przygotowanych na tę okazję przez swoje nauczycielki. Każdy mógł też przynieść swojego ulubionego pluszaka. Dzieci tańczyły, śpiewały i rozwiązywały zagadki, zaśpiewały jubilatowi ‘’ Sto lat”, , były słodkie poczęstunki dla dzieci. Tak wiec poniedziałkowy dzień Pluszowego Misia minął w miłej i radosnej atmosferze. Zapraszamy do wglądu w zakładkę ALBUM FOTOGRAFICZNY.