Sprawozdanie z działalności SU - I półrocze 2022/2023

W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 Samorząd Uczniowski działa w następującym składzie:

• Natalia Krawczyk (kl. VIII) – Przewodnicząca
  • Alicja Szyderska (kl. VIII) – Zastępca
  • Adam Korgul (kl. V)  – Sekretarz
  • Jakub Jopek (kl. IV) – Sekretarz

Samorząd Uczniowski w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej działa
w oparciu o własny plan pracy  uwzględniający założenia głównych dokumentów szkoły,
tj. Statutu Szkoły, Programu Wychowawczego i Profilaktyki, oraz wniosków i postulatów młodzieży z roku ubiegłego. SU współdziała z dyrekcją i nauczycielami.

Jego głównym celem jest wpajanie uczniom demokratycznych norm współżycia i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły.

Cele  Samorządu Uczniowskiego:

• Reprezentowanie ogółu uczniów,
  • Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw,
  • Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły,
  • Rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania  uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę,
  • Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów,
  • Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

Nowy roku szkolny, a jednocześnie nowy rok pracy dla nowego Samorządu Uczniowskiego rozpoczęliśmy we wrześniu. Zebrania odbywały się w miarę potrzeb i możliwości członków SU. Na pierwszym spotkaniu opracowany został plan pracy SU na rok szkolny 2021/2022.

We wrześniu oprócz wyborów do SU, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla wszystkich chłopców plakat z życzeniami, umieszczony na gazetce SU oraz w związku z ograniczeniami wynikającymi z trwającej pandemii koronawirusa każda klasa indywidualnie przygotowała atrakcję związane z tym świętem.

Październik był dla nas bardzo pracowitym miesiącem. Już na samym początku powitaliśmy
w naszej społeczności szkolnej uczniów klasy pierwszej. Podczas Światowego Dnia Kolorów przeprowadziliśmy konkurs na najlepiej kolorystycznie ubraną klasę. Przygotowywaliśmy się do obchodów Dnia Edukacji Narodowej iw Dniu Święta wszystkich nauczycieli zostały przekazane życzenia oraz akademia.

W listopadzie włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c i klas I - III  odwiedzili m.in. groby osób zasłużonych dla społeczności lokalnej, mogiły pochodzące z okresu wojen, a także zapalili znicz pamięci na Grobie Nieznanego Powstańca.  Dzieci z oddziałów przedszkolnych i Szkoły podstawowej o 11.11 wraz z wychowawcami i Dyrektorami odśpiewały Hymn Narodowy. Zostały wykonane przez dzieci Flagi Polski oraz flagi naszej Gminy. Dla bohaterów naszego regionu, została wykonana także gazetka ścienna na 11 listopada.

W listopadzie mogliśmy także zorganizować  zabawy andrzejkowe.

Grudzień jest zawsze w szkole miesiącem, kiedy powoli wkraczamy w świąteczny nastrój.
W klasach razem z wychowawcami odbyły się klasowe wigilie
.

W ramach akcji MEN pt.: " Razem na święta" zorganizowaliśmy zbiórkę pt.: „Świąteczna kartka dla chorych". W akcję włączyły się wszystkie klasy 1-8 oraz oddziały przedszkolne. Uczestnicy  wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością oraz talentem plastycznym. Zebraliśmy około pięknych 80 kartek z życzeniami świątecznymi, które zostały przekazane do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.

Na zakończenie aby wprowadzić w głębsze przeżycie i klimat świąt Bożego Narodzenia, oddziały najmłodsze przedszkoli przygotowały występ świąteczny, który nagraliśmy i wraz
z życzeniami umieściliśmy na stronie internetowej szkoły.

W styczniu z okazji Dnia Babci i Dziadka w szkole odbyły się akademie najmłodszych z pięknymi laurkami i życzeniami dla babć i dziadków.

Zarząd i Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:

o. Jonasz Sowiński

Beata Rzeszut